EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Gabriela Jarzębowska

"Zoophilologica" a studia nad zwierzętami w Polsce

Indeks autorów: Gabriela Jarzębowska
Numer: 2019 / 4

Artykuł recenzyjny przedstawia czasopismo Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies omawiając jego profil naukowy, umiejscowienie publikowanych artykułów na tle badań nad zwierzętami oraz ich treści w odniesieniu do refleksji prowadzonej na ten temat w świecie. Zwraca uwagę na interdyscyplinarność rozważań oraz ich zakorzenienie w refleksji literaturoznawczej. Podkreśla, że obecność na polskim rynku wydawniczym takiego czasopisma, jak Zoophilologica może wpłynąć pozytywnie na zwiększenie widzialności badań dotyczących relacji między ludźmi a innymi gatunkami, które umiejscowione byłyby w lokalnym kontekście, a zarazem stanowiłyby przeciwwagę dla dominujących w tym nurcie badań narracji anglosaskich.

Słowa kluczowe: animal studies, antropozoologia, czasopisma naukowe

Retoryka deratyzacji w PRL: od czystki etnicznej i politycznej do czystki gatunkowej

Indeks autorów: Gabriela Jarzębowska
Numer: 2018 / 2

Przedmiotem artykułu jest retoryka legitymująca tępienie szczurów w czasach realnego socjalizmu. Na podstawie badań materiałów propagandowych z lat 1945-1989 autorka udowadnia, że dyskurs deratyzacyjny tego okresu wykazuje analogie zarówno z „sanitarnymi” metaforami obecnymi w czystkach o charakterze etnicznym (antysemityzm), jak i z militarystyczno-obywatelską frazeologią towarzyszącą czystkom politycznym. Proponuje pojęcie czystki gatunkowej, którym określa program metodycznej eksterminacji zwierząt oparty na kryterium gatunkowym z towarzyszącą mu wyraźnie anihilacyjną frazeologią oraz silną mobilizacją społeczną.
Słowa kluczowe: czystka gatunkowa, szczury, zwierzęta, animal studies, dehumanizacja, stalinizm

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji