EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Gabriela Matuszek

Strącona bogini – Inna od siebie

Indeks autorów: Gabriela Matuszek

Tekst jest interpretacją dwu książek Brygitty Helbig-Mischewski / Brygidy Helbig poświęconych życiu i twórczości pisarki, która ostatnio stała się ikoną badań feministycznych. Pierwsza z nich to Strącona bogini. Rzecz o Marii Komornickiej (2010), będąca przekładem niemieckiej książki habilitacyjnej autorki, która przedstawiana jest przez Gabrielę Matuszek w kontekście innych prac poświęconych pisarce, druga – świetna powieść Inna od siebie (2016), oparta na życiu autorki Biesów. Autorkę szkicu interesują dwa sposoby ujęcia fenomenu Komornickiej przez Helbig: literaturoznawczy i literacki, i obydwa uznaje za oryginalne i cenne. Dzięki powieści Inna od siebie Komornicka/Włast wkracza w szerszą przestrzeń polskiej kultury.

Słowa kluczowe: Maria Komornicka, Piotr Włast, Brigitta Helbig-Mischewski, Brygida Helbig, Inna od siebie

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji