EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Grażyna Gajewska

Archipelag historycznych fikcji

Indeks autorów: Grażyna Gajewska
Numer: 2021 / 6

Recenzja: Natalia Lemann, Historie alternatywne i steampunk w literaturze: Archipelagi badawczo-interpretacyjne (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2019).

Archipelag historycznych fikcji

Indeks autorów: Grażyna Gajewska

Indeks autorów: Grażyna Gajewska

O przedmiotach nacechowanych erotycznie z perspektywy studiów nad rzeczami

Indeks autorów: Grażyna Gajewska

W dotychczasowych badaniach zwracano uwagę przede wszystkim na różnice między seksem a erotyką, klasyfikując ten pierwszy jako właściwy zwierzętom (w tym także ludzkim zwierzętom), natomiast drugą jako specyficznie ludzką. Z perspektywy posthumanistycznej bardziej zasadne jest mówienie o rozmaitych formach podkreślania swych przymiotów przez ludzkie i nie-ludzkie zwierzęta, niż akcentowanie dychotomii: zwierzęcy (w domyśle – prymitywny) instynkt seksualny – wyrafinowany zmysł erotyczny ludzi. W niniejszym artykule autorka koncentruje się na rzeczach okrywających ludzkie ciało: bieliźnie, garderobie, butach, by wykazać, że ludzka atrakcyjność erotyczna w dużym stopniu kreowana jest przez te rzeczy. Teoretyczną osnową tych rozważań są koncepcje wypracowane w ramach studiów nad rzeczami.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji