EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jacek Chrobaczyński

„Ta książka narodziła się z poczucia braku”. O "Architektkach PRL-u" Agnieszki Mrozik

Indeks autorów: Jacek Chrobaczyński
Numer: 2023 / 3

To, bez wątpienia, jedna z najbardziej intrygujących rozpraw naukowych poświęconych spojrzeniu na dzieje PRL poprzez analizę tytułowych „komunistek-architektek”, ich biografii (trajektorii biograficznej), ale też w rozumieniu rzetelnym pola głównego – dziejów PRL. Solidnie dobrana podstawa źródłowa, obszerna, nie tylko polskojęzyczna literatura przedmiotu. Analiza procesu w jego dość szerokim wymiarze, szczególnie w perspektywie social history. Jednocześnie, to nie jest typowa monografia, to rodzaj spojrzenia z wyraziście zdefiniowanymi tezami, konceptem, badawczym weryfikatorem. Ze wszech miar udana pozycja bibliograficzna.

Słowa kluczowe: PRL, komunizm-komunistki, architektki

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji