EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jane E. Buikstra

Bioarcheologia niepełnosprawności

Numer: 2020 / 2

Celem artykułu jest omówienie badań nad niepełnosprawnością prowadzonych w ramach dynamicznie rozwijającego się w ostatnich latach nurtu określanego mianem bioarcheologii niepełnosprawności. Tekst przedstawia historię tych badań, ich cele, metody i podejścia teoretyczne. Ze względu na to, że bioarcheologia skupia się na badaniu materiału osteologicznego w kontekście kulturowym, dostarcza znaczących informacji na temat tego, na jakie choroby i z powodu jakich ułomności cierpieli dawniej ludzie. Badania wskazują, że na przestrzeni wieków przyjmowano różne postawy wobec osób niepełnosprawnych. Artykuł przybliża te postawy skupiając się głównie na okazywanej osobom niepełnosprawnym opiece i trosce. W dalszej części przedstawiono dyskusję nad najważniejszymi problemami badawczymi bioarcheologii niepełnosprawności i zarysowano postulaty badawcze.

Słowa kluczowe: bioarcheologia, niepełnosprawność, historia bioarcheologii, historia nauki

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji