EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Janusz Gruchała

Kazania wzorcowe ks. Piotra Skargi – popis czy bryk?

Indeks autorów: Janusz Gruchała
Numer: 2019 / 2

Artykuł omawia dziewięć kazań ks. Piotra Skargi ze zbiorów: Kazania o siedmi sakramentach i Kazania przygodne, przeznaczonych na różne okazje: ślub, msza prymicyjna, śmierć, pogrzeb, zwycięstwo w wojnie. Analiza obejmuje strategie perswazyjne w tych tekstach. Refleksja ogólna dotyczy statusu genologicznego kazań staropolskich: postawiono tezę, że nie wystarczy wskazać źródła inwencyjne, by mówić o wzajemnej zależności tekstów. Autor dowodzi, że równie ważne są dispositio i elocutio. W zakończeniu mowa o dotychczasowych próbach klasyfikacji genologicznej w odniesieniu do kazań.

Słowa kluczowe: Piotr Skarga, kaznodziejstwo XVI w., teoria kaznodziejstwa, kazania przygodne, genologia kazań

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji