EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Janusz Waluszko

Kilka szybkich uwag na marginesie sarmatyzmu

Indeks autorów: Janusz Waluszko
Numer: 2015 / 1

Autor zauważa, że historia to nie literatura, jej obraz buduje się wobec faktów a nie innych opinii. Brak miast i przemysłu czy pańszczyzna nie miały znaczenia dla ustroju I RP ani jej upadku (nasi zaborcy byli równie zacofani), powodem była „zimna wojna” domowa szlachty i królów, z której korzystała wykreowana przez nich magnateria. „Wina” szlachty to brak krwawej rewolucji, ale czy da się tak budować wolność? I RP to największe i (przy II RP czy PRL) najtrwalsze dzieło Polaków, „(z)realizowana utopia”, etap pośredni naszej wciąż rwanej i wznawianej linii przekazu od słowiańszczyzny przez sarmatyzm i filozofię czynu romantyków i modernistów, po „Solidarność”.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji