EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jean-Baptiste Fressoz

Naukowcy i antropos. Antropocen czy oligantropocen?

Numer: 2020 / 1

Tekst jest fragmentem jednej z fundamentalnych i przełomowych książek dotyczących powiązań między nauką jako nowoczesną instytucją organizowania życia jednostkowego w jego wymiarze biologicznym i organicznym oraz życia społecznego podporządkowanego progresywizmowi technologicznemu oraz paradygmatowi nieskończonej akumulacji kapitału. W tej perspektywie autorzy stawiają tezę, że antropocen stanowi nie tylko szczytowy i negatywny punkt projektu nowoczesności, ale i to, że inny namysł nad nauką i nowe praktyki scjentystyczne będą nie tylko utopijnymi wizjami, lecz przede wszystkim sposobami na podtrzymanie różnorodności życia i unieważnienie rozdziału człowieka od świata.

Słowa kluczowe: antropocen, świadomość środowiskowa, technonauka, geowładza, postnatura

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji