EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jennifer Wenzel

Pamiętając przeszłą przyszłość: nostalgia antyimperialistyczna i niektóre wersje Trzeciego Świata

Indeks autorów: Jennifer Wenzel
Numer: 2022 / 3

Esej poddaje teoretycznemu namysłowi „nostalgię antyimperialistyczną”, śledząc historycznie trwałą doniosłość i wyzwoleńczy potencjał niezrealizowanych pragnień antykolonialnego wyzwolenia, które towarzyszyły walkom dekolonizacyjnym w połowie XX wieku. W artykule „nostalgia” służy nie określeniu wstecznych tęsknot za wyidealizowaną przeszłością, która nigdy się nie wydarzyła, lecz przeniesieniu w przód utopijnych tęsknot za przyszłością – przyszłością przeszłości – która nigdy jeszcze nie nastąpiła, a która może nadal inspirować działania w teraźniejszości.

Słowa kluczowe: nostalgia, nostalgia imperialistyczna, nostalgia antyimperialistyczna, Trzeci Świat, kolonizacja, dekolonizacja, wyzwolenie.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji