EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Joanna Nowak

Od narodu historycznego do wspólnoty etnicznej. Przemiany w polskiej refleksji nad narodem po 1864 roku

Indeks autorów: Joanna Nowak
Numer: 2014 / 6

Analiza polskiej refleksji nad narodem po 1864 roku jednoznacznie wskazuje, iż klęska powstania styczniowego uzmysłowiła polskim myślicielom zmierzch koncepcji historycznej. W celu uchwycenia istotnych zmian w definiowaniu pojęcia należało odnaleźć najważniejsze tropy w ówczesnym piśmiennictwie, które utorowały drogę przemianom świadomościowym w tym zakresie. Pierwszym wyraźnym symptomem przeobrażeń była zmiana w odniesieniu do tzw. kwestii ruskiej i podważanie dotąd obowiązującej tezy o korzyściach wynikających z historycznego związku Polski z Litwą i Rusią. Celowo lub nie końca świadomie przytaczano argumenty na rzecz rezygnacji z podtrzymywania koncepcji narodu historycznego i ograniczenia się do idei wspólnoty homogenicznej w wymiarze etnicznym.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji