EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jowita Guja

Żywotne widmo Metropolis. Cyberpunkowe obrazy w modowym spektaklu

Indeks autorów: Jowita Guja
Numer: 2021 / 6

Tekst podejmuje analizę cyberpunkowych kodów w modzie ze szczególnym uwzględnieniem okresu ich największego natężenia w drugiej połowie lat 90 i w pierwszej dekadzie XXI wieku. Cyberpunkowa estetyka wkracza nawet do wysokiej mody w jednym z najdziwniejszych momentów jej historii: czasu w którym pokazy mody przekształcają̨ się̨ w spektakle z określoną̨ narracją i subwersyjnym przesłaniem. Po cyberpunkowe obrazy sięgają wówczas tacy projektanci jak Jean-Paul Gaultier, Alexander McQueen, Thierry Mugler czy Hussein Chalayan. Artykuł prezentuje to zjawisko jako element szerszego dyskursu, modowe obrazy traktując za Caroline Evans jako widma o charakterze „neurotycznego symptomu” kulturowej traumy.

Słowa kluczowe: cyberpunk, moda, film, fashion studies, wyobraźnia futurystyczna

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji