EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jurij Łotman

Korespondencja

Prezentowane listy są jedyną zachowaną w prywatnym archiwum częścią korespondencji Władysława Panasa i Jurija Łotmana. Kontakt między uczonymi zrodził się w 1976 roku, kiedy Panas przebywał na stypendium naukowym w Moskwie w związku z pracami nad powstającą dysertacją doktorską. Listy rzucają nowe światło na ważne i nie dość dobrze do dzisiaj rozpoznane elementy myślenia Łotmana. Istotny jest także ich historyczny wymiar. Na osobną uwagę zasługuje w tym kontekście niezwykły, sporządzony ręcznie dopisek (całość listów pisana konsekwentnie na maszynie) stanowiący wyjątkowy ślad wyboru papieża Jana Pawła II. Całość uzupełnia również zachowany odpis listu Panasa do Łotmana datowany na 12 marca 1979 roku.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji