EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Kasper Pfeifer

Mnóstwo Kainów jest pośród nas”. Szlacheckie dyskursy o rabacji galicyjskiej i narodzie

Indeks autorów: Kasper Pfeifer
Numer: 2019 / 6

Przedmiotem artykułu jest analiza narracji szlacheckich dotyczących powstania Jakuba Szeli oraz faz przez które przeszła hegemoniczna produkcja wiedzy na temat rabacji galicyjskiej. Autor skupia się na produkowanych przez szlachtę tekstach literackich, interpretując je jako czynniki „wytwarzające historię”, a więc tłumaczące i aranżujące pewien system władzy. Pozostałe zagadnienia poruszane w artykule to przywłaszczanie sobie przez polską szlachtę dyskursu o rabacji, praktyki literackiego wytwarzania znaczeń przez klasę dominującą i czynienie z nich źródeł obiektywnej wiedzy historycznej petryfikującej feudalne urządzenia społeczne oraz polską ideologię narodową. Podstawą metodologiczną studium są dociekania Waltera Benjamina na temat pojęcia historii oraz spostrzeżenia badaczy związanych z nowym historycyzmem.

Słowa kluczowe: rabacja galicyjska, historia ludowa, nowy historycyzm, ideologie narodowe, materializm mniejszościowy

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji