EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Katarzyna Florczyk

Stalinizm jako stan wyjątkowy. Robotnicy i robotnice: budowniczowie socjalizmu czy więźniowie obozu?

Indeks autorów: Katarzyna Florczyk
Numer: 2014 / 5

Zamierzeniem niniejszego tekstu jest próba przeanalizowania propagandowego, tj. wykreowanego na potrzeby systemu i realizującego jego ideologiczne cele, wizerunku kobiet i mężczyzn zaliczanych do tzw. klasy robotniczej, które ukazują ich jako budowniczych socjalizmu oraz porównanie ich z przedstawieniem robotników, które wyłaniają się z analiz i relacji świadków. Historia ratownicza w powyższym kontekście rozumiana jest jako odzyskiwanie historii robotników, a zwłaszcza robotnic pozostających dotąd na marginesie zainteresowań badań historyków i wskazanie na ich sprawczość jako podmiotów historycznych.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji