EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Katarzyna Frukacz

Między ekonomią i afektywnością. Polski reportaż literacki w paradygmacie kultury uczestnictwa

Indeks autorów: Katarzyna Frukacz
Numer: 2019 / 6

Tematem artykułu są przejawy adaptowania w sferze polskiego reportażu literackiego reguły interaktywności pokrewnej estetyce nowych mediów. Za interaktywne autorka uznaje utwory reporterskie o hybrydycznym, intermedialnym, quasi-hipertekstowym i emotywnym ukształtowaniu wewnętrznym. Koncentruje się jednak w większym stopniu na empirycznym aspekcie funkcjonowania reportażu w zaistniałym za sprawą cyfryzacji paradygmacie kultury uczestnictwa. Jej wpływ zostaje ukazany m.in. na przykładzie rozwoju fandomu skupionego wokół tego gatunku, rosnącej aktywizacji odbiorców partycypujących w transmedialnych projektach reporterskich, a także zachodzącego w mediach społecznościowych dialogu reporterów i ich wydawców z czytelnikami. Problematyzacji rozważań służy uwypuklenie komercyjnego wymiaru tak rozumianej interaktywizacji poprzez powiązanie współczesnego reportażu z pojęciem ekonomii afektywnej.

Słowa kluczowe: reportaż literacki, interaktywność, nowe media, kultura uczestnictwa, ekonomia afektywna

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji