EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Katarzyna Kaczmarczyk

Ogród - neurosemiotyka - ideologia

Indeks autorów: Katarzyna Kaczmarczyk

Artykuł opisuje ogród na dwa sposoby: z jednej strony jako bodziec modelujący reakcje i działania odbiorcy poprzez stymulowanie określonych obszarów jego mózgu, z drugiej strony jako narzędzie wpływania na społeczeństwo. Dwie perspektywy: neuroestetyczna i ideologiczna okazują się wzajemnie dopełniać. Odkrywają siłę perswazyjną ogrodu kryjącą się w bliskości jego percepcji do odbioru środowiska naturalnego oraz odczytywaniu tego, co nasycone jest znaczeniami jako przezroczystego semantycznie lub interpretowaniu tworzonych w ogrodzie sensów jako immanentnie wpisanych w naturę.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji