EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Katarzyna Murawska-Muthesius

Ludowość niewzruszona: Europa Wschodnia w spojrzeniu podróżników

Numer: 2022 / 4

Wizualne prawdy o inności wschodniej Europy, formułowane przez ilustracje w literaturze podróżniczej, różnią się od tych przekazywanych przez towarzyszący im tekst. Począwszy od XVII-wiecznych rycin do foto-reportaży w National Geographic, eksponują niezmiennie wyobrażenia gór oraz miejscowych w stroju ludowym. Podkreślając niedostępność te-rytorialną i inność etniczną, absorbują nowe znaczenia, gdy adaptowane są przez formuły samo-reprezentacji krajów regionu. Artykuł bazuje na rozdziale The lure of the ethnic dress: Eastern Europe in the traveller’s gaze, w: Imaging and mapping Eastern Europe: Sarmatia Europea to the Communist Bloc, Routledge, New York–London 2021. Tam pełna bibliografia.

Słowa klucze: wschodnia Europa, prawdy wizualne, kobieta w stroju ludowym, góry niedostępne, mężo-wie okrutni

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji