EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Katarzyna Nadana

Konopnickiej flirty z wolnością

Indeks autorów: Katarzyna Nadana
Numer: 2011 / 4

Recenzja: Lena Magnone, Maria Konopnicka. Lustra i symptomy [‘tłumaczenie tytułu na angielski’], słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2010.

Dziennik albo samobójstwo?

Indeks autorów: Katarzyna Nadana
Numer: 2009 / 4

Śledząc w tekstach K. L. Konińskiego obecność problematyki samobójstwa można dojść do wniosku, że pisanie Nox atra było w jego przypadku swoistą „strategią Szeherezady”, jaką przyjął, aby walczyć z własną pokusą samobójczą. Śladem tej walki jest antynomiczny rys myśli Konińskiego: można ją potraktować jako nieustające, nieusuwalne wahanie, niemożność wyboru pomiędzy religijną i świecką wizją świata. Choć na poziomie teoretycznym Koniński podejmuje próbę negocjacji pomiędzy tymi dwoma stanowiskami w duchu modernizmu katolickiego, na poziomie egzystencjalnym dokonanie wyboru pomiędzy tymi trzema wizjami świata jest dla niego niemożliwe – jego kondycją jest trwanie w niepewności.

Jak być królową?

Indeks autorów: Katarzyna Nadana
Numer: 2006 / 4

Krytycy wobec najnowszej powieści Doroty Masłowskiej Paw królowej (2005)

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji