EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Katarzyna Tunkiel

W potrzasku Kristianii. Głód Knuta Hamsuna jako modernistyczna powieść miejska

Indeks autorów: Katarzyna Tunkiel
Numer: 2014 / 6

Przedmiotem artykułu jest analiza „Głodu” Knuta Hamsuna, mająca na celu ukazanie tych modernistycznych cech powieści, które wynikają z jej miejskiego charakteru. Zaliczyć do nich można sposób ukazania relacji panujących między jednostką a tłumem oraz zachowania jednostki w przestrzeni publicznej, jak również przedstawienie miasta jako ograniczającego labiryntu, a przyrody jako źródła lęków bohatera. Ostatecznie jednak to wybór przyrody daje bohaterowi nadzieję na samorealizację, a jednocześnie stanowi zapowiedź późniejszych antycywilizacyjnych tendencji w twórczości Hamsuna.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji