EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Krystyna Pietrych

Jednodniówka TAK – lektura w perspektywie intermedialnej

Indeks autorów: Krystyna Pietrych
Numer: 2021 / 1

Artykuł jest polemiką z literaturocentryczną lekturą pierwszej publikacji polskich futurystów. W to miejsce proponuje odczytanie sytuujące się w przestrzeni komparatystyki intermedialnej i zwrotu obrazowego. Zastosowana metoda pozwala potraktować jednodniówkę TAK jako wypowiedź strukturalnie heterogeniczną, posługującą się, po pierwsze, semantyką budowaną typografią, a pod drugie, znaczeniem słów. Prowadzi to do wskazania jednoznacznych sensów burzycielskiego i nowatorskiego manifestu awangardzistów.

słowa kluczowe: komparatystyka, intermedialność, zwrot obrazowy, manifest, awangarda

Notatniki zamiast opus magnum?

Indeks autorów: Krystyna Pietrych
Numer: 2017 / 4

Tekst jest recenzją Notatników Aleksandra Wata, wydanych w transkrypcji i opracowaniu Adama Dziadka i Jana Zielińskiego. Zawiera syntetyczną prezentację zawartości tomu połączoną z próbą wydobycia najważniejszych problemów w nim obecnych. Brudnopisy Wata są pojmowane jako ślad procesu twórczego, unaoczniający jego zmienność, pokazujący liczne zerwania i kontynuacje. Zaproponowany tu sposób czytania i oceny wynika z przyjęcia stanowiska krytyki genetycznej.

Słowa kluczowe: Aleksander Wat, brudnopis, proces twórczy, recenzja, krytyka genetyczna

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji