EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Krzysztof Dybciak

Kilka uwag o Janie Błońskim

Indeks autorów: Krzysztof Dybciak
Numer: 2015 / 1

Dotąd prezentowano twórczość Jana Błońskiego statycznie, w wymiarze synchronicznym, natomiast w tym tekście celem jest pokazanie jego działalności krytycznoliterackiej diachronicznie. Szczególnie dogodną perspektywą poznawczą wydaje się rekonstrukcja przemian poglądów filozoficzno-religijnych czołowego krytyka 2. połowy XX wieku w Polsce. Ewolucja Błońskiego przebiegała w latach 1950-2000 od narzuconego administracyjnie marksizmu w latach stalinowskich, przez okres światopoglądowego synkretyzmu do akceptacji personalizmu chrześcijańskiego oraz skonstruowania oryginalnej metody interpretacji dzieł literackich (ich pierwiastków sakralnych) i stworzenia wyrazistego stylu pisania, wartościowego wariantu eseistyki.

Systemy komunikacji literackiej wielkich literatur emigracyjnych

Indeks autorów: Krzysztof Dybciak
Numer: 1998 / 3

Autor formułuje tezę o zasadniczej odrębności systemowych cech piśmiennictwa powstającego na obczyźnie i w kraju

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji