EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Krzysztof Mrowcewicz

Okna Jana Potockiego

Indeks autorów: Krzysztof Mrowcewicz
Numer: 2020 / 6

Artykuł zwraca uwagę na wątek voyeurystyczny w Rękopisie znalezionym w Saragossie hrabiego Jana Potockiego. Jest to bowiem książka o podglądaniu, śledzeniu, badaniu – powieść o oknach, uchylonych  zasłonach, dziurkach od klucza, lustrach; powieść fragmentów, powtórzeń i zwodniczych odbić. Można w tym dostrzec kapitulację uczonego i pisarza  oświecenia, który musi w końcu uznać niedoskonałość ludzkich narzędzi poznawczych, własną bezradność wobec świata, jawiącego mu się tylko we fragmentach i odbiciach. Symboliczna staje się z tej perspektywy samobójcza śmierć Potockiego, który strzela sobie w głowę odwrócony twarzą do ściany.

Słowa kluczowe: Jan Potocki, oświecenie, poznanie, wiedza, fragment, odbicie,  voyeuryzm

Dyskretny urok szkła czyli martwa natura z kieliszkiem

Indeks autorów: Krzysztof Mrowcewicz
Numer: 2014 / 2

Tekst poświęcony jest jednej z barokowych ekfraz – opisom kielichów, szklanek, pucharów. Autor wiąże charakterystyczne dla epoki wiersze na przedmioty z martwymi naturami, których rozwój przypada właśnie na XVI i XVII stulecie. Szczegółowej analizie zostają poddane trzy utwory (Miaskowskiego, Zbigniewa Morsztyna i Naborowskiego – tekst do tej pory niepublikowany), na których podstawie można, zdaniem autora, zrekonstruować światopogląd całej epoki.

Sęp palimpsestowy. Kilka uwag o stylu Mikołaja Sępa Szarzyńskiego

Indeks autorów: Krzysztof Mrowcewicz
Numer: 2004 / 3

Autor dowodzi, iż poezję Sępa charakteryzują nakładające się na siebie sensy, i to nie w formie barokowego albo tak, albo tak, lecz manierystycznego i tak, i tak

Żółw, orzeł i łysa kalwińska głowa. (W wileńskim kręgu poezji Daniela Naborowskiego)

Indeks autorów: Krzysztof Mrowcewicz
Numer: 1997 / 4

Łysa kalwińska głowa: parodia czy autoparodia wiersza Na oczy królewny angielskiej Naborowskiego?

Atlanta i Narcyz. Udręka ruchu i pragnienie trwania

Indeks autorów: Krzysztof Mrowcewicz
Numer: 1995 / 2

Symbolika ruchu w poezji barokowej – dynamizm Atlanty vs statyczność Narcyza

Dziwny świat, dziwna miłość, dziwna śmierć

Indeks autorów: Krzysztof Mrowcewicz
Numer: 1994 / 3

Duchowość i jej poetycki kształt w twórczości Zbigniewa Morsztyna

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji