EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Lauren J. Eichler

Ekobójstwo jest ludobójstwem. Próba dekolonizacji pojęcia

Indeks autorów: Lauren J. Eichler
Numer: 2023 / 3

Artykuł jest głosem w debacie o relacji między ekobójstwem a ludobójstwem. Autorka wskazuje na niewystarczalność obowiązującej w prawie międzynarodowym definicji ludobójstwa, zgodnie z którą ofiarą ludobójstwa mogą być wyłącznie grupy ludzi. Nawiązując do definicji ludobójstwa Rafała Lemkina oraz do filozofii kultur autochtonicznych autorka przekonuje, że ludobójstwo może uderzać także w pozaludzkich członków społeczności. Jeśli przyjmiemy założenie, że wszystko jest ze sobą związane i że wszechświat jest żywą osobą, to ekobójstwo nie jest tylko jedną z ludobójczych metod, lecz samo w sobie stanowi akt ludobójstwa. Autorka wskazuje także na pożądane zmiany prawne, jakie powinna pociągać za sobą dekolonizacja pojęcia ludobójstwa.

Słowa kluczowe: ludobójstwo, ekobójstwo, zagłada bizonów, kolonializm, postantropocentryzm, kultury rdzenne

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji