EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Lennard J. Davis

Czterdzieści sześć słów, kóre zmieniły historię

Indeks autorów: Lennard J. Davis
Numer: 2020 / 2

Lennard J. Davis przedstawia historię aktywizmu na rzecz osób niepełnosprawnych w Stanach Zjednoczonych w kontekście poprzedzającego go ruchu walczącego o prawa człowieka i obywatela, a szczególnie walki emancypacyjnej Afroamerykanów na Południu przed rokiem 1964. Autor śledzi historię ruchu społecznego i prawodawstwa na szczeblu federalnym, otwartego wprowadzeniem do Aktu o Rehabilitacji z 1973 r. przełomowej Sekcji 504 (tytułowych czterdziestu sześciu słów, zakazujących jakiejkolwiek dyskryminacji osób niepełnosprawnych przez instytucje wspierane funduszami federalnymi), a zwieńczonego Aktem o Obywatelach Amerykańskich z Niepełnosprawnościami (ADA) z 1990 r.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji