EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Lidia Kniaź-Hunek

Kolor skóry i etniczność w narracjach audiowizualnego cyberpunka

Indeks autorów: Lidia Kniaź-Hunek
Numer: 2021 / 6

Artykuł opisuje jak zagadnienia rasowe podejmowane są w tekstach cyberpunkowych oraz przedstawia analizę wybranych tekstów reprezentujących tę konwencję, ze szczególnym uwzględnieniem mediów audiowizualnych i sposobu przedstawiania osób czarnoskórych. Artykuł pokazuje jak ta estetyka jest obecnie wykorzystywana przez twórców o kolorze skóry odmiennym od białego i kontrastuje to podejście z tradycyjnymi sposobami przedstawienia rasy i etniczności znanymi z wczesnych utworów anglosaskich autorów. Na podstawie analizy wybranych tekstów audiowizualnych stworzonych przez osoby czarnoskóre (album wizualny Dirty Computer Janelle Monáe oraz film Africa Paradis Sylvestra Ammoussou), autorka wskazuje motywy powtarzające się w tych utworach. Należą do nich dystopia rasowa, obecność rasistowskiej technologii oraz afro-pesymizm.

Słowa kluczowe: rasa, audiowizualność, etniczność, cyberpunk, nowe media.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji