EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Łucja Iwanczewska

Kontakt z AIDS. Polski montaż kulturowy

Indeks autorów: Łucja Iwanczewska
Numer: 2020 / 2

Artykuł opisuje i analizuje relacje i strefy kontaktu pomiędzy AIDS i społeczeństwem w polskim polu kulturowym. Wykorzystując kategorię stref kontaktu, pokazuje, jak wirus HIV i AIDS oddziaływały na polską kulturę, jakie wytwarzały społeczne imaginarium. Gromadząc archiwum sztuk performatywnych i wytworów kultury związanych z tematyką AIDS, jednocześnie wskazuje na performatywny gest wytwarzania relacji społecznych, obrazów i dominujących narracji, a także strategii widzialności i niewidzialności w przestrzeni publicznej. Artykuł stawia tezę, że AIDS nie przekształciło tożsamościowo polskiego społeczeństwa. Obiekty estetyczne, artefakty zostały jedynie śladami kontaktu AIDS i polskiego społeczeństwa. 

Słowa kluczowe: AIDS, sztuki performatywne, społeczeństwo, strefy kontaktu, kultura polska

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji