EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Łucja Lange

Tożsamość i niepewność. Życie osób po przeszczepach płuc

Indeks autorów: Łucja Lange
Numer: 2021 / 1

Artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na problem kształtowania się tożsamości osób po transplantacji organów na przykładzie przeszczepu płuc u chorych na mukowiscydozę. Podstawą do analiz są dwa wywiady narracyjne. Pozwalają one prześledzić procesy i punkty zwrotne w życiu konkretnych osób z mukowiscydozą. Zmieniająca się tożsamość tych osób i chroniczna świadomość własnej śmiertelności sprawiają, że podają one w wątpliwość swój wybór i stale uczą się życia ze stygmatem choroby nieuleczalnej. Ich opowieści nie tylko odkrywają codzienne życie z mukowiscydozą, ale też przeplatające się uczucia wdzięczności, złości i bezsilności w obliczu choroby, biurokracji, zmian politycznych itp.

Słowa kluczowe: mukowiscydoza, przeszczep płuc, tożsamość, stygmat choroby

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji