EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Maciej Eder

Metody ścisłe w literaturoznawstwie i pułapki pozornego obiektywizmu – przykład stylometrii

Indeks autorów: Maciej Eder
Numer: 2014 / 2

Artykuł omawia kilka kluczowych kwestii związanych z zastosowaniem metod ścisłych w badaniach literackich, przede wszystkim problem niestabilnych (niewiarygodnych) wyników. Na przykładowym korpusie 28 powieści polskich pokazano ograniczenia tzw. analizy skupień. W dalszej części przedstawiona została metoda obliczania podobieństw tekstowych, która jest pozbawiona tych ograniczeń. Do wizualizacji wyników wykorzystano narzędzia analizy sieci. Najbardziej nawet zaawansowane techniki grupowania tekstów nie są jednak w stanie zapewnić całkowitego obiektywizmu eksperymentu.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji