EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Maciej Wróblewski

Mapa polskich badań antropologicznoliterackich

Indeks autorów: Maciej Wróblewski
Numer: 2023 / 3

Szkic prezentuje z perspektywy diachronicznej polskie jednostki uniwersyteckie (katedry, zakłady, pracownie), mające w swojej nazwie antropologię literatury.

Słowa kluczowe: antropologia literatury, uniwersytet, zespół badawczy

Antropologia literatury?

Indeks autorów: Maciej Wróblewski
Numer: 2023 / 3

Artykuł jest refleksją nad dyskursami antropologicznoliterackimi uprawianymi w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat. Przedstawiono zarówno stosowane w ich ramach wybrane metodologie, jak i sposoby definiowania/wytyczania pól badawczych antropologii literatury. Wskazano także na problemy związane z relacjami między antropologią a literaturą, które w pewnych propozycjach przybierają postać transdyscypliny. Charakterystyka dyskursów antropologicznoliterackich uwzględnia kontekst badań zachodnich i ich znaczenie dla kształtowania się rodzimej antropologii literatury.

Słowa kluczowe: antropologia literatury, doświadczenie, poznanie

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji