EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Magdalena Gawin

Przeciw emancypacji kobiet

Indeks autorów: Magdalena Gawin
Numer: 2011 / 4

Twórczość Gabrieli Zapolskiej (1857-1921), aktorki, wybitnego dramaturga i pisarki, zaliczana jest do prefeministycznych nurtów w polskiej literaturze. Zapolska z powodzeniem wprowadziła do literatury tematy związane z życiem kobiet, takie jak: ciąża, poród, menstruacja, seksualne wykorzystywanie, relacje pozamałżeńskie, wątek nieślubnych dzieci, choroby weneryczne. Jednocześnie w swojej publicystyce otwarcie zwalczała postulaty emancypacji kobiet. Była za to krytykowana zarówno przez konserwatystów, jak i lewicę. Artykuł poświęcony jest analizie pozornej sprzeczności pomiędzy wymową scenicznych utworów Zapolskiej a jej publicystyką.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji