EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Magdalena Górska

O staropolskiej lemmie w teorii i praktyce

Indeks autorów: Magdalena Górska
Numer: 2019 / 2

Przedmiotem artykułu jest definicja lemmy w polskiej teorii symboliki, jako gatunku samodzielnego i składnika gatunków złożonych (emblema, symbolum). Na podstawie poetyk i retoryk XVII-XVIII w. odtworzono rozumienie pojęcia (titulus, przesłanka logiczna, argument) i jego podstawy teoretyczne (m.in. teoria epigramatu, ars memorativa, podręczniki S. Pietrasanty, E. Tesaura, J. Masena). Scharakteryzowano wpływ lemmy na recepcję emblematyki w Rzeczypospolitej (m.in. scalenie poantycznej i pośredniowiecznej tradycji symbolicznej z nowożytną sztuką konceptu, rozdzielenie definicji emblema i symbolum, kontekst epigramatyczny symboliki, upowszechnienie jezuickiego „emblematu sylogistycznego”) oraz wynikające z teorii przesłanki metodologiczne dla badań nad literaturą i sztuką symboliczną (lemmata jako elementy odrębnej struktury logicznej).

Słowa kluczowe: lemma, emblemat, symbol, epigramat, logika, retoryka

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji