EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Magdalena Piechota

W poszukiwaniu zrozumienia. O twórczości reportażowej Ewy Winnickiej

Indeks autorów: Magdalena Piechota
Numer: 2019 / 6

W czasach kariery pojęcia „fakenews” i postępującej degradacji społecznej roli dziennikarstwa oraz wykorzystywania reportażu jako konwencji do kreowania rzeczywistości zastępczej, jak choćby w paradokumentach telewizyjnych, tym bardziej warte docenienia są starania reporterów, którzy podchodzą do swojej pracy w sposób deontologiczny. Ich szczerość i uczciwość wobec odbiorcy okazują się wartościami coraz cenniejszymi, ponieważ potrzebujemy opowieści o nas, w których znajdziemy nieprzekłamane lustro. Artykuł proponuje próbę wglądu w metody twórcze Ewy Winnickiej, autorki reportaży refleksyjnych i społecznie istotnych. Analizy zostały oparte na założeniu, że w twórczym akcie opracowania materiału faktograficznego dokonuje się przeniesienie opisu referencjalnego na poziom sensów symbolicznych, co czyni wcielenia reportażu literackiego „dokumentem ludzkim”.

Słowa kluczowe: reportaż, Ewa Winnicka, miejsce niedookreślenia, dziennikarstwo deontologiczne

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji