EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Małgorzata Büthner-Zawadzka

Zagadka Domuntówny

Numer: 2009 / 3

Tekst jest próbą analizy postaci Jadwigi Domuntówny z powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Bohaterka ta, uważana była dotąd głównie za rywalkę Justyny Orzelskiej, przeszkodę w miłości do Jana Bohatyrowicza. Jednakże Domuntówna, którą otacza w tekście wiele znaczących symboli, przy wnikliwej lekturze odsłania zupełnie inne oblicze. Przyrównywana do mitycznej Cerery, staje się osobą-znakiem, śladem obecności Bogini Matki w nadniemeńskiej epopei. Poprzez jej postać, w świecie, w którym sakralizowana jest natura, dowartościowane zostają także kobiece ciało oraz sfera zmysłów i erotyki.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji