EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Małgorzata Maria Grąbczewska

Miscellanea photographica. Narodziny języka fotografii

Numer: 2013 / 4

Artykuł omawia potencjał wczesnego języka fotograficznego oraz jego konsekwencje dla rozumienia i charakterystyki fotografii w pierwszych latach po jej wynalezieniu. Wskazuje znaczenia ukryte w języku opisu i przekazów dotyczących zarówno techniki i zjawiska, plasujące się pomiędzy romantyczną wiarą w siły natury i kosmosu, metafizycznym przeświadczeniem o boskości fotografii a dyskursem naukowym odwołującym się do jej technicznego i mechanicznego aspektu. „Magiczność” przeniknęła również do języka polskiego i stała się głównym narzędziem zrozumienia tajemnicy wynalazku. Ostatni paragraf artykułu tłumaczy literackie metafory, w których dagerotyp staje się figurą wiernego zapisu, ale też obrazem łączącym wszystkie wcześniej zaprezentowane interpretacje.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji