EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marek Kochanowski

Wynalezione ocalenie. Pamięć o katastrofie cystern z chlorem w Białymstoku w prasie, literaturze i kulturze

Indeks autorów: Marek Kochanowski
Numer: 2022 / 3

Tekst prezentuje sposób wykorzystania pamięci o katastrofie cystern z chlorem w Białymstoku w 1989 r. do nowej interpretacji historii miasta. Na przykładzie tego wydarzenia, posługując się koncepcją „tradycji wynalezionej“ Hobsbawma, po raz pierwszy zaprezentowano proces tworzenia nowej narracji Białegostoku w tekstach kultury. Narracja ta podkreśla zasługi Kościoła katolickiego dla uratowania miasta przed następstwami katastrofy, a tym samym zaciera ślady żydowskiej historii tego miejsca. W artykule wykorzystano interpretacje tekstów oraz współczesne badania z zakresu antropologii pamięci (m.in. teorie Pierre’a Nory, Aleidy Assmann) i refleksje dotyczące znaczenia katastrofy w kulturze autorstwa Urlicha Becka, Miltona Friedmana, Marka Bieńczyka.

Słowa kluczowe: katastrofa, literatura, prasa, kultura, modernizacje historii

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji