EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marek Krajewski

Atmosfera afektywna. Poznawcza użyteczność pojęcia

Indeks autorów: Marek Krajewski
Numer: 2022 / 3

W artykule staram się pokazać użyteczność w badaniach współczesności, bardzo słabo upowszechnianej w polskim piśmiennictwie kategorii afektywnej atmosfery. By to zademonstrować rekonstruuję sens tego pojęcia, jego źródła oraz tradycje, z których ono wyrasta i konteksty jego dotychczasowych użyć. Prezentuję również wyniki wybranych badań, które się do niego odwoływały. Następnie pokazuję przydatność tej kategorii w rozumieniu współczesnych zjawisk społeczno-kulturowych wykorzystując ją do rozumienia sposobów doświadczenia przez Polaków pandemii, do wyjaśnienia formy w jakiej przebiegał Strajk Kobiet w 2020 i 2021 roku oraz do identyfikacji źródeł ataku na waszyngtoński Kapitol.

Słowa kluczowe: atmosfera afektywna, afekt, kapitalizm afektywny, Strajk Kobiet, pandemia

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji