EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Maria Niziołek

Gdzie jest miejsce dla polskich Sprawiedliwych? Strategie pamięci na warszawskim Muranowie

Indeks autorów: Maria Niziołek
Numer: 2014 / 1

Artykuł jest próbą analizy głośnej debaty medialnej dotyczącej lokalizacji pomnika poświęconego polskim Sprawiedliwym wœród Narodów Świata, która w kwietniu 2013 roku miała miejsce przede wszystkim na łamach Gazety Wyborczej. W artykule przedstawiam sprawę wspomnianego pomnika w szerszej perspektywie współistnienia różnych rodzajów upamiętnień na warszawskim Muranowie. Dodatkowo, poruszane kwestie stanowią pretekst dla prób zestawienia ze sobą dwóch modeli pamięci: ikonostarcia i pamięci wielokierunkowej, a także nazwania i opisania nowego modelu pamięci, jaki wyłania się z rozważań nad debatą.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji