EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Mariia Varlygina

Heterochronia lub pęknięcie rzeczywistości

Indeks autorów: Mariia Varlygina
Numer: 2023 / 6

Varlygina odwołuje się do współczesnych koncepcji temporalnej różnorodności i łączy pojęcia takie jak heterochronia, heterotopia oraz chronotop w celu opisania zmian w przebiegu czasu społecznego. Jako przykłady przesunięć czasowych autorka przytacza różnorodne zjawiska, które miały miejsce po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, bazując między innymi na ich odczytywaniu przez Ukraińców. Przedstawia stan wojenny oraz terytoria okupowane jako rodzaje heterotopii, wspomina o zmianach w oficjalnym ukraińskim kalendarzu jako transformacji chronotopu ukraińskiego, a także zwraca uwagę na rolę materialnych nośników, takich jak przedmioty użytkowe, architektura, infrastruktura i środowisko naturalne w ustanawianiu lub dezintegracji ram czasowych.

Słowa klucze: time studies, heterochronia, heterotopia, chronotop, Ukraina

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji