EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Mark Phillips

Mikroskopowe i literackie historie: problemy gatunkowości i dystansu

Indeks autorów: Mark Phillips
Numer: 2011 / 4

Przedmiotem artykułu jest specyfika historiograficznej narracji dyskutowana częściowo w oparciu o polemikę z pracami Haydena White’a. Tezy szkicu skupiają się wokół pojęć dystansu oraz gatunkowości. Literatura oraz historiografia zostają ze sobą zestawione dla podkreślenia łączącej ich niestabilności i elastyczności gatunkowej stojących w sprzeczności z teorią gatunków esencjalnych. Mikrohistorie i historie literackie rozważane są tutaj z perspektywy różnorodnych konstrukcji dystansu, rozumianego jako połączenie formalnych, emocjonalnych, ideologicznych i poznawczych elementów, które kształtują poczucie zaangażowania czytelnika w przeszłość. Skala dystansu, który winien towarzyszyć bliskiemu i gęstemu opisowi pozwala na wyróżnienie typów narracji mikrohistorycznych.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji