EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marlena Wilczak

Archiwum prywatne Olgi Boznańskiej

Indeks autorów: Marlena Wilczak
Numer: 2018 / 6

W pierwszej części artykułu autorka zastanawia się nad pojęciem archiwum prywatnego oraz nad specyfiką pracy badawczej nad prywatną spuścizną. W następnych częściach analizuje, w jaki sposób tekstocentryczne nastawienie biblioteki oraz okulocentryczne nastawienie muzeum wpływają na przypisywanie wartości materialnej formie przedmiotów należących do archiwum Olgi Boznańskiej. Autorka odnosi się do pojęcia „biografii” archiwum, uwzględniającej splot formy, funkcji i znaczenia przedmiotów oraz ich wykorzystania w kulturowych praktykach zachowywania (konserwacji) i wystawiania na widok publiczny (ekspozycji).
Słowa kluczowe: Olga Boznańska, muzeum, archiwum, wrażliwość archiwalna, materialność

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji