EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marta Hekselman

Mikrokosmos rany. granica u Kafki

Indeks autorów: Marta Hekselman
Numer: 2013 / 6

Artykuł stanowi próbę analizy motywu rany u Franza Kafki – zarówno w jego tekstach literackich, jak i w dokumencie osobistym – w odniesieniu do kategorii granicy. Niespójnemu gatunkowo przedmiotowi odpowiada brak wyraźnej metodologii; figura rany wędruje u pisarza między sensami i porządkami – podobnie przy próbach jej ujęcia wykorzystane zostają nieortodoksyjnie traktowane elementy psychoanalizy, teorii wstrętu, refleksji nad językiem, czy antropologii choroby. Rana uznana zostaje za szczególny moment wtargnięcia zewnętrza w obręb Ja, z którym podmiot nie może nigdy skutecznie się skonfrontować.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji