EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marta Taperek

Potworni imigranci w Szatańskich wersetach Salmana Rushdiego. Przypadek Saladyna Czamczawalli

Indeks autorów: Marta Taperek
Numer: 2016 / 3

W artykule na przykładzie tekstu Szatańskich wersetów Salmana Rushdiego przedstawiono sposoby konstruowania kulturowego wizerunku imigranta koncentrujące się wokół ukazania go jako istoty o charakterze demonicznym i monstrualnym. Głównym założeniem przyjętym przez autorkę jest podobieństwo dyskursu imigranckiego do dyskursu potworności, które uwidacznia się w sferze praktyk kulturowych i języka. Przy zastosowaniu narzędzi teorii postkolonialnej i dekonstrukcji analizie poddano sposoby przedstawiania ciał i kulturowej przynależności imigrantów zarówno w tekście literackim, jak też pokrewnych mu reprezentacjach wizualnych. „Upotwornienie” Innego wynikające z atawistycznego lęku przed obcością zostało w pracy wpisane w kontekst współczesnego kryzysu migracyjnego.

Słowa kluczowe: imigranci, potworność, hybrydyczność, literatura emigracyjna, postkolonializm

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji