EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Mateusz Zimnoch

Wstręt jako miejsce prawdy. Transgresywne doświadczenie abiektu w reportażu Bomżycha Jacka Hugo-Badera

Indeks autorów: Mateusz Zimnoch
Numer: 2016 / 1

Mateusz Zimnoch
Uniwersytet Jagielloński
Wstręt jako miejsce prawdy. Transgresywne doświadczenie abiektu w reportażu Bomżycha Jacka Hugo-Badera
Artykuł jest próbą analizy zagadnienia prawdy w reportażu Bomżycha Jacka Hugo-Badera w oparciu o kategorię wstrętu. Pojęcie prawdy, sytuujące się w centrum rozważań nad tekstami faktograficznymi, nieczęsto jest przez badaczy rozpatrywane w kategoriach wykraczających poza definicję korespondencyjną. Wstręt pojmowany jako kategoria antropologiczna jest natomiast pojęciem dobrze wpisującym się w charakter tekstów faktograficznych, które dotyczą tematów objętych społecznym tabu. Hugo-Bader wpisuje się w powyższy model, podejmując wewnętrzną walkę między odrzuceniem tego, co wstrętne, a jego poznaniem i afirmacją, pozwalającą na dotknięcie istoty opisywanego zjawiska. Wszystko to ma prowadzić do zmniejszania dystansu pomiędzy podmiotem percypującym a obcym otoczeniem oraz do redukcji poziomu mediatyzacji tekstu reportażu.
Słowa kluczowe: wstręt, prawda, reportaż, Hugo-Bader, abiekt, postmodernizm.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji