EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Michael Rothberg

Między Auschwitz a Algierią

Indeks autorów: Michael Rothberg
Numer: 2012 / 4

Autor analizuje pierwszą publikację książkową byłej więźniarki Auschwitz i członkini francuskiego ruchu oporu Charlotte Delbo Les belles lettres (1961) w kontekście paradygmatu pamięci wielokierunkowej, gdzie spotykają się pamięć II wojny światowej i Zagłady z pamięcią kolonizacji i dekolonizacji. Artykuł ten pierwotnie opublikowany w piśmie „Critical Inquiry” (Vol. 33, No. 1, Autumn 2006, s. 158-184) w nieco zmienionej formie ukazał się jako jeden z rozdziałów książki Multidirectional Memory: Remembering the Holocaust in the Age of Decolonization (2009). Kluczowe w tym wywodzie są kategorie sfery publicznej i sfery przeciw-publicznej, świadectwa w przestrzeni dyskursu i politycznej odpowiedzialności świadka wobec skrajnych form przemocy i opresji stosowanych przez państwo.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji