EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Michał Sowiński

Platon – państwo bez pieniędzy i literatury

Indeks autorów: Michał Sowiński
Numer: 2015 / 3

Tekst analizuje związek między literaturą a pieniędzmi w koncepcji platońskiego państwa. Pieniądz, podobnie jak słowo poetyckie to ontosemiologiczne media reprezentowania świata, które okazują się groźne dla idealnego porządku. Autor bada logikę ekwiwalencji, która jest podstawą zarówno pieniądza, jak i literatury. W analizie problemu wykorzystane są, jako analogia, rozważania Derridy dotyczące wykluczenie z porządku filozofii platońskiej pisma. Pieniądz (podobnie jak pismo) wprowadza dodatkowe zapośredniczenie rzeczywistości, przez co burzy idealny porządek ontologiczny. Tekst wskazuje na źródłowe utożsamienie ekonomii i literatury w tradycji zachodniej i wskazuje na możliwe wykorzystanie tej zbieżności dla rozwoju krytycznego aparatu metodologicznego służącego badaniu literatury.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji