EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Monika Lubińska

Estetyka petrokultury. Jak i dlaczego (nie) opowiadamy o ropie naftowej

Indeks autorów: Monika Lubińska
Numer: 2022 / 4

W artykule przywołany zostaje rozwijający się w akademiach anglosaskich od blisko dekady nurt badań humanistycznych i społecznych nad energią (energy humanities), który stanowi podbudowę metodologiczną tekstu. Odwołując się do diagnoz zagranicznych badaczy, autorka analizuje przyczyny braku tematyzacji ropy naftowej we współczesnej kulturze – szczególnie literaturze – zachodniej. Główna teza teksu głosi, że spośród pozostałych źródeł energii, ropa pozostaje szczególnie niewidoczna w kulturze. Spostrzeżenia te zostają potwierdzone poprzez odwołania do licznych tekstów literackich podejmujących temat węgla. Autorka odpowiada również na pytanie o to, dlaczego reprezentacje ropy są przede wszystkim domeną artystycznych mediów wizualnych, a nie literatury.

Słowa klucze: energy humanities, ropa naftowa, humanistyka, literatura, media wizualne

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji