EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Paweł Dobrosielski

Okładka jako zaproszenie

Indeks autorów: Paweł Dobrosielski
Numer: 2023 / 5

„Powieści z Auschwitz” jako fenomen wydawniczy ostatniej dekady łączy nie tylko tytuł i treść fabularna, ale także kompozycja wizualna okładek. W artykule poddano analizie okładki czterdziestu ośmiu takich powieści pod kątem występujących na nich wizualnych motywów i postaci związanych z imaginarium obozów koncentracyjnych i zagłady, zbadano również poetykę tytułów, podtytułów i blurbów. Powyższe parateksty zostały zaprezentowane w kontekście współczesnego funkcjonowania okładek książek na rynku wydawniczym oraz w ramach teorii krytycznych odnoszących się do pojęcia kiczu, słabych obrazów, uniwersum oraz narracji zbawczych.

Słowa klucze: Powieści z Auschwitz, okładki, kicz, słabe obrazy, afekt, Zagłada, obóz koncentracyjny

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji