EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Paweł Frelik

NeoCYBERliberalPUNKizm – polityka i ideologia cyberpunka

Indeks autorów: Paweł Frelik
Numer: 2021 / 6

Artykuł naświetla niewidoczne na pierwszy rzut oka konserwatywne ideologie cyberpunka, wśród których znajdują się resentymenty etniczne, seksizm i mizoginia, oraz głęboki anty-ekologizm, ale przede wszystkim skrywana za fasadową antykorporacyjną retoryką akceptacja neoliberalnej wersji kapitalizmu. Jawi się więc cyberpunk nie tylko jako ugodowy w swojej relacji z zastanym porządkiem polityczno-ekonomicznym, ale wręcz jako jego kwintesencja, czy nawet efektywne narzędzie retoryczne, którego przewrotność opiera się na wiralności jego wizualnych znaków oraz koturnowych, lecz pozbawionych konsekwencji gestach rebelii.

Słowa kluczowe: science fiction, polityka, ekonomia, neoliberalizm

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji