EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Paweł Pijanowski

Dylematy etnicznej narracji Andrzeja Bobkowskiego na podstawie Szkiców piórkiem

Indeks autorów: Paweł Pijanowski
Numer: 2013 / 3

Celem artykułu jest analiza Szkiców piórkiem Andrzeja Bobkowskiego w perspektywie etnologicznej. Głównym problemem stawianym w pierwszej części jest zagadnienie przemian tożsamości narodowej. Ukazana jest ona jako narracyjna, kształtująca się pod wpływem doświadczeń podmiotu, w relacji do kulturowo zapośredniczonego obrazu „innego”. Autor stara się wskazać elementy postawy „ambiwalencji kulturowej” (Kłoskowska) w etnicznej narracji Szkiców piórkiem. Kolejna część jest próbą interpretacji zmian, jakich dokonał Bobkowski na oryginalnym tekście dziennika. Zmiany te ukazują narrację Szkiców… w nowym świetle – jako niespójną, palimpsestową. Nakazują postawić hipotezę „przepisania” tekstu dziennika zgodnie z późniejszym projektem tożsamościowym pisarza.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji