EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Piotr Piotrowski

Od globalnej do alterglobalistycznej historii sztuki

Indeks autorów: Piotr Piotrowski

Autor prezentuje najnowszą dyskusję na temat „globalnej historii sztuki”, stawiając pewne konkretne pytania, m.in. czy i w jaki sposób można ją tworzyć, jaką rolę w takim projekcie odgrywają postkolonialne studia historyczno-artystyczne, jak również tak zwana porównawcza historia sztuki, szczególnie zajmująca się historią sztuki Europy Środkowo-Wschodniej. W podsumowaniu autor wskazuje na alternatywne podejście do tych kwestii, zwane alter-globalistyczną historią sztuki, które jest jednocześnie krytyką globalnej zachodniej hegemonii kulturowej (choć odmienną od perspektywy post-kolonialnej), i aktywistycznym wkładem w kształtowanie współczesnej kondycji politycznej świata, zwanym „globalną agorafilią.”

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji